fbpx

Definitivní Ententýk je osmičlenná ska úderka, která se se svými nástroji mazlí už nějakou tu dobu. Svou pozitivní energií nabitou hudbu začali pilovat v roce 1994 v útrobách litvínovského gymnázia a od té doby prošli nejen personálními, ale i žánrovými proměnami.

OBSAZENÍ

Markéta - zpěv Kryštof - zpěv, kytara Míra - kytara Ondra - baskytara
Markéta - zpěv Kryštof - zpěv, kytara Míra - kytara Ondra - baskytara
Štěpán - bicí Vojta - saxofon Honza - trumpeta
Štěpán - bicí Vojta - saxofon Honza - trumpeta David - pozoun
     
Franta - řidič      

 

HISTORIE

Skupina se seskupila v roce 1994. Název, který kapele poradila kamarádka, vyjadřuje touhu po něčem rozmarném a přitom trvanlivém (nebo po čemkoliv jiném). Styl se během dvaceti let hraní nenápadně posunul od gymnaziálního rocku ke stylově bohaté, převážně optimistické vlastní tvorbě. Zvuk kapely je postaven na přehledné "šlapavé" rytmice, hlučných kytarách a zpěvu Markéty Gregorové. Vhodně jej doplňuje dechová sekce čítající v současné době tři členy.

1994 - 1995
Skupina hraje na „ spářkách“ na Gymnáziu Litvínov a 3x v rockovém klubu DMD v Litvínově. Zkouší na Gymnáziu, po zkoušce se sejde na čaj a smaženku v mléčném baru.

1996 - 1998
Skupina si dává tvůrčí pauzu, členové se příležitostně sejdou po bytech a hospodách a plánují budoucnost.

1998 - 2000
Členové se složili na vlastní bicí, zkouší se ve sklepě u Vládi Dernera. Hedvika odchází, zpívá hlavně Kryštof, všichni jsou okouzleni novou saxofonistkou Irenkou. Po zkoušce se schází na terase hostince Krušnohor, kde u piva řeší hlavně Irenku. Aby se více zviditelnili, uspořádají festival Skalák na Skalním Sklepě v Litvínově, kde si ale ke své smůle zahrají až po 12 hodině večerní. Do zkušebny se vloudil Martin Březina lahodným tonem trubky a Evička Kubů bujným poprsím a volností mravů, bohužel se ale navzájem tak rozdivočeli, že museli být vyhozeni.

2000 - 2005
Přichází Marie. V Krušňáku zazpívala Černou káru a my ji chtěli. Vyráží na soustředění k Ester na chatu, kde se hodně pije a občas i hraje, koupe se na zahradě v plechové vaně a poznávají se s novou zpěvačkou. Marie byla slušná, proto za ní obě sprostá slova musel zpívat Kryštof. Nakonec se odvážila je zpívat sama. Vystřídají několik saxofonistek, odehrají nějaké koncerty. A rozhodnou se konečně točit. Vrací se Martin s trumpetou. V červnu 2004 točí ve studiu MusicService v Karlových Varech své první DEMO. Poprvé v životě slyší sami sebe a jsou mile a samolibě překvapeni. Cestou z Varů poslouchají ty 4 písničky pořád dokola. V dubnu 2005 přichází nový kytarista Miroslav Säckl. Místo aby se učil na maturitu, tak zkouší a hraje. Přibývají koncerty i za hranicí okresu a kraje. A jede se zase točit, tentokrát singl Tatry.

2006
V únoru točí, kde jinde než ve studiu MusicService, další singl - Kamila a o měsíc později vychází první miniCD ...hovoří CML, které bylo pokřtěno v mosteckém klubu Záchytka. Kmotrem byl pan Paneš, který osobně přiletěl z Frankfurtu. V květnu začíná s kapelou vystupovat saxofonista Lukáš Pergl. Koncem května přestává s kapelou vystupovat saxofonista Lukáš Pergl. V listopadu přichází do kapely mladá a talentovaná saxofonistka Bára Trübenekrová. Odehraje se nejvíc koncertů v historii kapely, některé vydařené, jiné už méně. Na červenec se zaplatí studio s plánem začít točit cd. To se ovšem nekoná kvůli Štěpánově angíně. Tahle nejdražší nemoc v historii kapelu stála 2000,- denně.

2007
V lednu jsou všichni zdraví, volno v práci zařízené, takže se vyráží na týden do studia. A zase do Varů. Bydlí se u Marie na chatě v Suchý u Jáchymova. Společně bydlí, společně jí, společně pijou. Marie se promění ve Frau Grau a dělá neuvěřitelný snídaně a večeře. Točení je náročný, objevuje se sem tam nějaká nejistota, ale pomalu se nahrává. Pomaleji než se čekalo a postupně se dotáčí i během února. Zadařilo se a cd je na světě. Dostává název LEPTENTON. Do práce na obalu se pouští Karel Hejkal a i přes nekonečný výmysly a úpravy obal zdárně dokončí. Radim Holeček z agentury Maul se ujme výroby a navzdory neuvěřitelným problémům a průtahům cd přiveze. A přichází saxofonista Vojta.

2008
Začátek roku je tentokrát neobvyklý. Marie odjíždí na čtyři měsíce do Švýcarska vydělat valuty a kapela si tedy dává vynucenou pauzu. Smutně odmítá několik plesů a koncertů. Po Mariině návratu začíná zase hrát. První koncert tohoto roku se ale uskuteční až v červnu. Pak ale přichází léto, které je ve znamení festivalů. V červenci hrají poprvé za hranicemi - na InfernoFestu ve slovenském Martině. Koncert se úplně nevydařil, ale výlet to byl povedený. Festivalové léto pak pokračuje po Čechách a končí výborným koncertem na chomutovském Cumbajšpílu. V průběhu léta s kapelou začíná hrát i Vojtův mladší bratr Víťa. Takže se dechová sekce rozrůstá o další trumpetu. Na podzim se věnuje především tvorbě nových písniček, o kterých začíná potichu a trochu nesměle mluvit jako o materiálu na novou desku.

2009
Začátek roku je stejný jako v roce předchozím. Po „novoročním" koncertě Marie odjíždí do Švýcarska a tak má kapela koncertní pauzu až do konce května. Hned první akce ale stála za to. Zahájili lázeňskou sezóny v Teplicích. Taky poprvé zahráli v pražském klubu Vagon a objeli v létě pár fesťáků. Konec roku pak slaví 15-ti leté výročí koncertem v Litvínově.

2010
Tenhle rok začal řadou koncertů, z nichž za zmínku především stojí hraní v Teplicích jako předkapela francouzských Skarface. V druhé polovině roku nastala v kapele personální výměna na postu zpěvačky. Kapelu opouští Marie a nahrazuje jí Pája. Předtím ale ještě stihnou natočit pracovní demo s materiálem na připravovanou desku.

2011
V září došlo v kapele k opětovné výměně zpěvaček a do kapely přišla Markéta Gregorová. S Markétou spatřilo světlo světa několik nových písní a konečně se dokončily přípravy na desku. Ta se v prosinci začala realizovat ve studiu Ponte records. Zároveň se stihla i jedna svatba:)

2012
Během nahrávání a koncertování se Kryštofovi s Hankou narodil syn Jáchym a stal se tak novým, zatím nehrajícím členem kapely. Zatím vše nasvědčuje tomu, že bude zpěvákem:)) Zanedlouho po něm se trumpetistovi Martinovi a Alence narodil syn Martin. Před létem se podaří dodělat třetí album s názvem "Desať mŕtvych veveričiek" a léto je spíš ve znamení odpočinku. Na podzim se konal křest nového alba, v mostecké GAMA hospodě, kde Ententýky podpořily kapely Discoballs a El Gaučo. S polední jmenovanou pak odjeli mini turné po několika studentských městech, v rámci kterého se uskutečnil i pražský křest v legendárním klubu Vagon.

2013
Tento rok přinesl několik personálních změn v kapele. Kryštof spíš než kytaru, drtí mikrofon a převážně zpívá. Na kytaru teď hraje Jirka Vodrážka. Martin kapelu opustil a nahradil ho Honza Bendel. Zvuk kláves zaujal nejen při nahrávání natolik, že ho chtěli i na koncertech. Poslední změnou je tedy Kuba Eminger, kterého si půjčili ze skupiny Koradoband. Kapela hojně koncertuje a pomalu připravuje nové pecky na další desku, která snad vyjde dřív než za pět let :-)

2014
Ze začátku roku se Kryštof s Hankou stali podruhé rodiči - narodila se jim Majda a v červnu v kapele přibyl další ženáč - Míra Säckl. A i letos v kapele proběhly personální změny! Nový klávesák se jmenuje Míra Bartko (dříve hrál v G-Divers). Koncertně byl rok poněkud slabší, ale zároveň kapela chrlí jednu novou písničku za druhou a pilně se připravují na další CD.

Facebook         Instagram        Spotify        Apple Music        Tidal        YouTube BandzoneSupraphonline